  • IXFA10N60P
IXFA10N60P
advertisement
Manufacturer No:
IXFA10N60P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFA10N60P
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXFA10N60P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 740m Ω @ 5A, 10V ±30V 1610pF @ 25V 32nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 48
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFA10N60P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    10A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    200W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    200W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    740m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1610pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 10V
  • Rise Time
    27ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Turn-Off Delay Time
    65 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.74Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    25A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    500 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ