  • IXFK90N60X
IXFK90N60X
advertisement
Manufacturer No:
IXFK90N60X
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFK90N60X
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFK90N60X
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 38m Ω @ 45A, 10V ±30V 8500pF @ 25V 210nC @ 10V 600V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 13105
Step5Bar-code shipping tag
IXFK90N60X
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Dissipation-Max
    1100W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    38m Ω @ 45A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    210nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    90A