  • IXFN120N20
IXFN120N20
advertisement
Manufacturer No:
IXFN120N20
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-IXFN120N20
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXFN120N20
Description:
MOSFET N-CH 200V 120A SOT-227B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXFN120N20
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2003
  • Series
    HiPerFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    17MOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    120A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    600W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    600W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    17m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9100pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    360nC @ 10V
  • Rise Time
    55ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    40 ns
  • Turn-Off Delay Time
    110 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    200V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    480A
  • Dual Supply Voltage
    200V
  • Recovery Time
    250 ns
  • Nominal Vgs
    4 V