  • IXFN50N120SIC
IXFN50N120SIC
advertisement
Manufacturer No:
IXFN50N120SIC
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFN50N120SIC
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXFN50N120SIC
Description:
SiCFET (Silicon Carbide) N-Channel Tube 50m Ω @ 40A, 20V +20V, -5V 1900pF @ 1000V 100nC @ 20V 1200V SOT-227-4, miniBLOC
Quantity:
In Stock : 376
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFN50N120SIC
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Technology
    SiCFET (Silicon Carbide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    50m Ω @ 40A, 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 2mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1900pF @ 1000V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    47A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    100nC @ 20V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    20V
  • Vgs (Max)
    +20V, -5V