  • IXFP18N65X2M
IXFP18N65X2M
advertisement
Manufacturer No:
IXFP18N65X2M
HK JDW NO:
415-IXFP18N65X2M
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 200m Ω @ 9A, 10V ±30V 1520pF @ 25V 29nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Quantity:
In Stock : 9541
Step5Bar-code shipping tag
IXFP18N65X2M
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Power Dissipation-Max
    290W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    200m Ω @ 9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1520pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    18A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V