  • IXFQ140N20X3
IXFQ140N20X3
advertisement
Manufacturer No:
IXFQ140N20X3
HK JDW NO:
415-IXFQ140N20X3
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXFQ140N20X3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 9.6m Ω @ 70A, 10V ±20V 7660pF @ 25V 127nC @ 10V 200V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 31
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IXFQ140N20X3
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Dissipation-Max
    520W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    9.6m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7660pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    140A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    127nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V