  • IXFT40N50Q
IXFT40N50Q
advertisement
Manufacturer No:
IXFT40N50Q
HK JDW NO:
415-IXFT40N50Q
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXFT40N50Q
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Bulk 140m Ω @ 500mA, 10V ±30V 3800pF @ 25V 130nC @ 10V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Quantity:
In Stock : 7847
Step5Bar-code shipping tag
IXFT40N50Q
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    140m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    130nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    14 ns
  • Turn-Off Delay Time
    56 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.14Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    160A