  • IXFV22N60PS
IXFV22N60PS
advertisement
Manufacturer No:
IXFV22N60PS
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFV22N60PS
Package:
PLUS-220SMD
Datasheet:
IXFV22N60PS
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 350m Ω @ 11A, 10V ±30V 3600pF @ 25V 58nC @ 10V PLUS-220SMD
Quantity:
In Stock : 13696
Step5Bar-code shipping tag
IXFV22N60PS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLUS-220SMD
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™, PolarHT™
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    22A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    400W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    400W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    350m Ω @ 11A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    58nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    23 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    66A