  • IXGA120N30TC
IXGA120N30TC
advertisement
Manufacturer No:
IXGA120N30TC
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXGA120N30TC
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXGA120N30TC
Description:
IGBT 300V 120A 250W TO263AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXGA120N30TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Weight
    1.59999g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Base Part Number
    IXG*120N30
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    120A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    300V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    134nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A