  • IXGT20N120BD1
IXGT20N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT20N120BD1
HK JDW NO:
401-IXGT20N120BD1
Datasheet:
IXGT20N120BD1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 40A 3-Pin(2+Tab) TO-268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT20N120BD1
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    190W
  • Base Part Number
    IXG*20N120
  • Pin Count
    4
  • Power - Max
    190W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    43 ns
  • Test Condition
    960V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    630 ns
  • Gate Charge
    72nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    100A
  • Td (on/off) @ 25°C