  • IXGT24N170AH1
IXGT24N170AH1
advertisement
Manufacturer No:
IXGT24N170AH1
HK JDW NO:
401-IXGT24N170AH1
Datasheet:
IXGT24N170AH1
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 1.7KV 24A
Step5Bar-code shipping tag
IXGT24N170AH1
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Base Part Number
    IXG*24N170
  • Pin Count
    4
  • Power - Max
    250W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    24A
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    6V
  • Turn On Time
    54 ns
  • Test Condition
    850V, 24A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    6V @ 15V, 16A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    456 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    75A
  • Td (on/off) @ 25°C
    21ns/336ns
  • Switching Energy
    2.97mJ (on), 790μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V