  • IXGT72N60A3
IXGT72N60A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGT72N60A3
HK JDW NO:
401-IXGT72N60A3
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT72N60A3
Description:
IGBT 600V 75A 540W TO268
Step5Bar-code shipping tag
IXGT72N60A3
    Select All
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    230nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    400A
  • Td (on/off) @ 25°C
    31ns/320ns
  • Switching Energy
    1.38mJ (on), 3.5mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Max Power Dissipation
    540W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*72N60
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
    1
  • Configuration
  • Power - Max
    540W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.35V
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    61 ns
  • Test Condition
    480V, 50A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.35V @ 15V, 60A