  • IXTQ30N60L2
IXTQ30N60L2
advertisement
Manufacturer No:
IXTQ30N60L2
HK JDW NO:
415-IXTQ30N60L2
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXTQ30N60L2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 240m Ω @ 15A, 10V ±20V 10700pF @ 25V 335nC @ 10V 600V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 12389
Step5Bar-code shipping tag
IXTQ30N60L2
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Linear L2™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE TIN
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    540W Tc
  • Power Dissipation
    540W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    240m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    335nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.24Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    80A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    2000 mJ
  • Nominal Vgs
    2.5 V