  • IXTX60N50L2
IXTX60N50L2
advertisement
Manufacturer No:
IXTX60N50L2
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTX60N50L2
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXTX60N50L2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 100m Ω @ 30A, 10V ±30V 24000pF @ 25V 610nC @ 10V 500V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 8724
Step5Bar-code shipping tag
IXTX60N50L2
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Linear L2™
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    960W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    960W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    100m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    24000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    610nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.1Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    150A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Nominal Vgs
    2.5 V