  • IXTY1R4N120P
IXTY1R4N120P
advertisement
Manufacturer No:
IXTY1R4N120P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXTY1R4N120P
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXTY1R4N120P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube ±20V 1200V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8578
Step5Bar-code shipping tag
IXTY1R4N120P
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Configuration
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 100μA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.4A Tc
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.4A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    86W