  • IXXH150N60C3
IXXH150N60C3
advertisement
Manufacturer No:
IXXH150N60C3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXXH150N60C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXXH150N60C3
Description:
IGBT 600V TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXXH150N60C3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    1.36kW
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    1360W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    300A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 75A, 2 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 150A
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    200nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C