  • IXYH50N120C3
IXYH50N120C3
advertisement
Manufacturer No:
IXYH50N120C3
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXYH50N120C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH50N120C3
Description:
IGBT 1200V 100A 750W TO247AD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXYH50N120C3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    GenX3™, XPT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    750W
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    625W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    28 ns
  • Power - Max
    750W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    133 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    100A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Turn On Time
    82 ns
  • Test Condition
    600V, 50A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    372 ns
  • Gate Charge
    142nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/133ns
  • Switching Energy
    3mJ (on), 1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V
  • Height
    21.46mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm