  • K102K20C0GK53L2
K102K20C0GK53L2
advertisement
Manufacturer No:
K102K20C0GK53L2
HK JDW NO:
886-K102K20C0GK53L2
Datasheet:
K102K20C0GK53L2
Description:
Mono-Kap™ K 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K102K20C0GK53L2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    2012
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    5mm