  • K152M15X7RH53H5
K152M15X7RH53H5
advertisement
Manufacturer No:
K152M15X7RH53H5
HK JDW NO:
886-K152M15X7RH53H5
Datasheet:
K152M15X7RH53H5
Description:
Mono-Kap™ K 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K152M15X7RH53H5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.4892mm
  • Thickness
    2.6mm