  • K273K20X7RL53H5
K273K20X7RL53H5
advertisement
Manufacturer No:
K273K20X7RL53H5
HK JDW NO:
886-K273K20X7RL53H5
Datasheet:
K273K20X7RL53H5
Description:
Mono-Kap™ K 0.027μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K273K20X7RL53H5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    3.2mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.299 7.60mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness
    3.2mm