  • KMPC850DSLZQ50BU
KMPC850DSLZQ50BU
advertisement
Manufacturer No:
KMPC850DSLZQ50BU
HK JDW NO:
318-KMPC850DSLZQ50BU
Datasheet:
KMPC850DSLZQ50BU
Description:
Microprocessor 256-Pin 50MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC850DSLZQ50BU Overview
The microprocessor is conveniently packaged in BGA, making it easy to ship internationally. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. CPUs operate with a frequency of 50MHz Hz. For functions of 256 pins, please refer to the datasheets. In order to transfer data, there is a bandwidth of 32b. An environment with a temperature higher than 95°C is not recommended for the embedded microprocessor. The CPU here has 1 cores. In this case, the CPU should reach 50MHz as its top frequency. From 3.3V, the micro processor can be used. RAM (Random Access Memory) is designed to be 8kB.
KMPC850DSLZQ50BU Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC850DSLZQ50BU Applications
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Leakage current tester
  • Instrument control
  • Smoke alarms
  • Dryers
  • Telephone sets
  • Kindle
  • Oscilloscopes
  • Wastewater treatment
  • Refrigerators
Step5Bar-code shipping tag
KMPC850DSLZQ50BU
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    1.724048g
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    50MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    50MHz