  • KMPC852TCVR100A
KMPC852TCVR100A
advertisement
Manufacturer No:
KMPC852TCVR100A
HK JDW NO:
318-KMPC852TCVR100A
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
32-bit Microprocessor 256-Pin 100MHz 1.8V BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC852TCVR100A Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in BGA. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Overall, there are 256 terminations. Using a 1.8V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. A 32-Bit architecture is used. 100MHz Hz is the frequency at which the CPU operates. You can refer to the datasheets for the functions of 256 pins. Generally, data transfer takes place at a rate of 32b bandwidth. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 100°C. Embedded microprocessor bodies are injected with 256 pins. In this case, we have a CPU with only 1 core. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 100MHz. From 1.8V on, the CPU microprocessor will function. The amount of RAM (Random-Access Memory) is designed 8kB. Don't forget the microprocessor's additional features like: ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
KMPC852TCVR100A Features
32-Bit Structure
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC852TCVR100A Applications
  • Heater/Fan
  • Safety field
  • Automatic control
  • DCS control intelligent sensor
  • Firewalls
  • Nintendo
  • Food and beverage
  • Keyboards
  • Accu-check
Step5Bar-code shipping tag
KMPC852TCVR100A
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    1.662955g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm