  • KMPC862TZQ100B
KMPC862TZQ100B
advertisement
Manufacturer No:
KMPC862TZQ100B
HK JDW NO:
318-KMPC862TZQ100B
Datasheet:
KMPC862TZQ100B
Description:
Microprocessor 357-Pin 100MHz BGA
Purchasing and Inquiry
KMPC862TZQ100B Overview
Packed in BGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. High reliability is achieved with advanced packaging method Bulk. CPUs operate with a frequency of 100MHz Hz. Datasheets for 357 pin functions can be found here. To transfer data, there is a bandwidth of 32b. An environment with a temperature higher than 105°C is not recommended for the embedded microprocessor. The CPU has 1 cores. The top frequency of the CPU is expected to reach 100MHz. From 3.3V, the micro processor can be used. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory).
KMPC862TZQ100B Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
8kB RAM
KMPC862TZQ100B Applications
  • Leakage current tester
  • Fabric
  • Coffee machines
  • Speed meter
  • Oscilloscopes
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Toasters
  • Medical instruments chromatographs
  • Aerospace navigation systems
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
KMPC862TZQ100B
  • Weight
    2.1737g
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • RAM Size
    8kB
  • Frequency (Max)
    100MHz