  • KTR03EZPJ184
KTR03EZPJ184
advertisement
Manufacturer No:
KTR03EZPJ184
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-KTR03EZPJ184
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
KTR03EZPJ184
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 180kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13113
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KTR03EZPJ184
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KTR
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    180kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    350V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm