  • KTS101B475K55N0T00
KTS101B475K55N0T00
advertisement
Manufacturer No:
KTS101B475K55N0T00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTS101B475K55N0T00
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
NTS 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 1111
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KTS101B475K55N0T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NTS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage
    100V
  • Height
    2.8mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm