  • KTS251B105M55N0T00
KTS251B105M55N0T00
advertisement
Manufacturer No:
KTS251B105M55N0T00
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KTS251B105M55N0T00
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
KTS251B105M55N0T00 Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
KTS251B105M55N0T00 Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
KTS251B105M55N0T00 Applications
There are a lot of United Chemi-Con KTS251B105M55N0T00 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
KTS251B105M55N0T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    1μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    NTS
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V