  • KXG400VB151M18X40LL
KXG400VB151M18X40LL
advertisement
Manufacturer No:
KXG400VB151M18X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KXG400VB151M18X40LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KXG 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 985mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KXG400VB151M18X40LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    KXG
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    985mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    985mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21625A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C