  • L0603120FGWTR
L0603120FGWTR
advertisement
Manufacturer No:
L0603120FGWTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-L0603120FGWTR
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L0603120FGWTR
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    12 nH
  • Test Frequency
    450MHz
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    28
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    500mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.012 µH
  • Special Feature
    MULTILAYER
  • Height
    610μm
  • Length
    1.6mm