  • LCM1500R-T
LCM1500R-T
advertisement
Manufacturer No:
LCM1500R-T
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-LCM1500R-T
Package:
Datasheet:
LCM1500R-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCM1500R-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    LCM1500 (1500W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    10.00Lx5.20W x 2.43 H 254.0mmx132.0mmx61.7mm
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Front End
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    1500W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    BSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Current - Output (Max)
    43A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC