  • LDV12-12-1R0
LDV12-12-1R0
advertisement
Manufacturer No:
LDV12-12-1R0
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-LDV12-12-1R0
Package:
Datasheet:
LDV12-12-1R0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LDV12-12-1R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.186lb 84.37g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Series
    LD12 (12W)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.45Lx1.36W x 0.83 H 90.0mmx34.5mmx21.0mm
  • Feature
    OCP, OVP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Voltage
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    12W
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    34.5mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, IEC, UL
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    12W
  • Voltage - Output
    12V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    1A
  • Height
    21.082mm
  • Length
    87.63mm
  • Width
    34.544mm