  • LGG2G331MELC25
LGG2G331MELC25
advertisement
Manufacturer No:
LGG2G331MELC25
HK JDW NO:
555-LGG2G331MELC25
Description:
LGG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.15A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGG2G331MELC25
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.08mA
  • Ripple Current
    1.15A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6445A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm