  • UWT1E471MNL1GS
UWT1E471MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT1E471MNL1GS
HK JDW NO:
555-UWT1E471MNL1GS
Datasheet:
UWT1E471MNL1GS
Purchasing and Inquiry
UWT1E471MNL1GS Overview
A full charge means 450mA @ 10kHz ripple current.When the charge is at the lowest, the ripple current is 300mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.394 10.00mm (Max).It operates from a 0.16 % dissipation factor.Voltage - Rated DC - is 25V.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UWT1E471MNL1GS Features
the ripple current is 450mA @ 10kHz.
the ripple current is 300mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C
UWT1E471MNL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UWT1E471MNL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Power supplies
  • Standard and switched mode power supplies
  • Computer
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Uninterruptible power supplies
  • Computer motherboards
  • Frequency converters
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
Step5Bar-code shipping tag
UWT1E471MNL1GS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    300mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C