  • LGN2V391MELA45
LGN2V391MELA45
advertisement
Manufacturer No:
LGN2V391MELA45
HK JDW NO:
555-LGN2V391MELA45
Description:
LGN 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGN2V391MELA45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.859A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm