  • LGU1K272MELA
LGU1K272MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU1K272MELA
HK JDW NO:
555-LGU1K272MELA
Datasheet:
LGU1K272MELA
Description:
LGU 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.43A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGU1K272MELA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.39mA
  • Ripple Current
    2.43A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.43A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7945A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm