  • LGU2C821MELZ
LGU2C821MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LGU2C821MELZ
HK JDW NO:
555-LGU2C821MELZ
Datasheet:
LGU2C821MELZ
Description:
LGU 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGU2C821MELZ
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.08mA
  • Ripple Current
    2.04A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.04A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.06A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm