  • LGX2E471MELZ40
LGX2E471MELZ40
advertisement
Manufacturer No:
LGX2E471MELZ40
HK JDW NO:
555-LGX2E471MELZ40
Description:
LGX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 4631
Step5Bar-code shipping tag
LGX2E471MELZ40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.02mA
  • Ripple Current
    1.62A
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.62A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.43A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm