  • LGX2H121MELB25
LGX2H121MELB25
advertisement
Manufacturer No:
LGX2H121MELB25
HK JDW NO:
555-LGX2H121MELB25
Description:
LGX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 820mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 32
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGX2H121MELB25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    820mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1726A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm