  • LGX2H391MELC50
LGX2H391MELC50
advertisement
Manufacturer No:
LGX2H391MELC50
HK JDW NO:
555-LGX2H391MELC50
Description:
LGX 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGX2H391MELC50
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.78A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5454A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm