  • LGY2C471MELZ
LGY2C471MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LGY2C471MELZ
HK JDW NO:
555-LGY2C471MELZ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 1.4A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
LGY2C471MELZ
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.4A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Current - Leakage
    820μA
  • Custom Capabilities
    Other Terminal Available On Request
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm
  • Length
    35mm