  • LGY2E221MELZ
LGY2E221MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LGY2E221MELZ
HK JDW NO:
555-LGY2E221MELZ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% 1A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
LGY2E221MELZ
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Current - Leakage
    700μA
  • Custom Capabilities
    Other Terminal Available On Request
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm
  • Length
    30mm