  • LK112M25TR
LK112M25TR
advertisement
Manufacturer No:
LK112M25TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LK112M25TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LK112M25TR
Description:
Enable Fixed LK112 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LK112M25TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. The package is in a SC-74A, SOT-753 case. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Output type Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. Keeping the temperature at -30°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are a total of 5 pins on this board. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. The component's pin number remains 5. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LK112. An example of such a component would be this Other Regulators component. In order to pack the regulator, the method is TAPE AND REEL. Upon reaching its maximal output current, 150mA, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 250μA Quiescent Current state.
LK112M25TR Features
290mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
LK112M25TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics LK112M25TR Linear Voltage Regulators applications.
  • DVD and CD-ROM drive
  • Disk drivers
  • HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning)
  • Hot swap controller
  • Blower
  • Ultrasound
  • Battery-powered device
  • Voltage tracker protection circuits
  • Smart buildings
  • UPS (Uninterruptible Power Supply )
Step5Bar-code shipping tag
LK112M25TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LK112
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    250μA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • PSRR
    55dB (400Hz)
  • Dropout Voltage
    290mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Min Current Limit
    150mA
  • Input Bias Current
    175μA
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.75mm