  • LKG1J152MESACK
LKG1J152MESACK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1J152MESACK
HK JDW NO:
555-LKG1J152MESACK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 349
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LKG1J152MESACK
    Select All
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    920μA
  • Ripple Current
    2.65A
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.65A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C