  • LKG1J153MKN
LKG1J153MKN
advertisement
Manufacturer No:
LKG1J153MKN
HK JDW NO:
555-LKG1J153MKN
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
Description:
LKG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.7A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Solder Lug
Quantity:
In Stock : 145
Step5Bar-code shipping tag
LKG1J153MKN
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LKG
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Lug
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    14mm
  • Lead Spacing
    0.551 14.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.91633mA
  • Ripple Current
    6.7A
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.7A @ 120Hz
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm