  • LKG1K122MESCCK
LKG1K122MESCCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1K122MESCCK
HK JDW NO:
555-LKG1K122MESCCK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.95A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1K122MESCCK
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    920μA
  • Ripple Current
    2.95A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.95A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm