  • LKG1K392MESCAK
LKG1K392MESCAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1K392MESCAK
HK JDW NO:
555-LKG1K392MESCAK
Description:
LKG 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1K392MESCAK
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.67mA
  • Ripple Current
    3.4A
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.4A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm