  • LKG1V122MESBCK
LKG1V122MESBCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1V122MESBCK
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LKG1V122MESBCK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1V122MESBCK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LKG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    610μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm