  • LKS1H332MESA
LKS1H332MESA
advertisement
Manufacturer No:
LKS1H332MESA
HK JDW NO:
555-LKS1H332MESA
Datasheet:
LKS1H332MESA
Description:
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKS1H332MESA
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LKS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.15A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.15A @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm