  • LKS1V153MESB
LKS1V153MESB
advertisement
Manufacturer No:
LKS1V153MESB
HK JDW NO:
555-LKS1V153MESB
Description:
LKS 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKS1V153MESB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.17371mA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.7A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm