  • LKSA2123MESC
LKSA2123MESC
advertisement
Manufacturer No:
LKSA2123MESC
HK JDW NO:
555-LKSA2123MESC
Description:
LKS 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKSA2123MESC
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    42V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm