  • LLS1K392MELZ
LLS1K392MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LLS1K392MELZ
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LLS1K392MELZ
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LLS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.62A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LLS1K392MELZ
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    LLS
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.67mA
  • Ripple Current
    3.62A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.62A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.163A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm